Panoforum - vr360.pl - Forum poświęcone zdjęciom panoramicznym
Aktualności: Jeli masz problem z rejestracją i nie wyświeltla Ci się numerek: zmień przeglądarkę.
Ze względu na ataki na forum, wprowadziłem drobną zmianę w sposobie rejestracji, musisz wystukać następujący adres:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Sierpień 22, 2017, 23:41:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: przesunięcia osi optycznej zależnie od obiektywu?  (Przeczytany 3961 razy)
hub
Autopano Guru
Gaduła
*

« : Październik 07, 2012, 22:01:17 »

Szukam wytłumaczenia, dlaczego dla każdej optyki konfiguracja jej punktu bez paralaksy zmusza mnie do zmiany ustawienia słupka głowicy panoramicznej. Oś optyczna powinna być taka sama dla danego korpusu aparatu, bez względu na zamontowany na nim obiektyw ! W praktyce okazuje się, że nie ! Różnica przesunięcia na szynie sięga zazwyczaj 1-2 mm, ale jeśli porównuję moją Sigmę 8mm z Canonem 50mm, to nawet 5mm !
Być może metoda, której używam, aby określić punkt bez paralaksy każdej ogniskowej, jest zbyt mało precyzyjna, lub zniekształcona przez system wizjera matówki ? Środkowy sensor wygrawerowany w matówce, który staram się nałożyć na środek rotatora, podczas gdy aparat celuje w nadir, jest być może przesunięty ? Napewno tak, bo narysowane dwie przekątne na obrazie zarejestrowanym podczas celowania w dół, wykazują, że środek wcale nie znajduje się w środku.

To spostrzeżenie, wykazuje niezbicie, że moje dotychczasowe ustawienia były przybliżone, a fakt, że panoramy sklejały się prawidłowo z nienajgorszym RMS były zasługą programu i po części mojej wprawy w montażu i dociąganiu punktów kontrolnych. Ale było to bardziej szczęśliwym zbiegiem okoliczności, aniżeli zasługą precyzji w skonfigurowaniu głowicy.

Zauważyłem także, że patrząc w wizjer (lub lepiej - przez ekran aparatu rzutujący widziany przez obiektyw obraz) i kręcąc pierścieniem zmieniającym ogniskową,  środek rotatora przesuwa się znacząco po przekątnej.

Nie może to być defekt jednego aparatu, bo mój drugi aparat zachowuje się podobnie.

Czy podobnie jak ja, nie poddawaliście dotychczas pod wątpliwość precyzji Waszych aparatów fotograficznych ? A może używacie innych metod ustawiania punktu nodalnego, nie wymagających patrzenia przez wizjer ?

Jan Zięba
PTGui Guru
Gaduła
*

« Odpowiedz #1 : Październik 08, 2012, 08:05:18 »

Też używam trzech obiektywów do panoram i nie mam kłopotów z ich sklejaniem, ale nigdy nie zrobiłem tego, o  czym piszesz - słupek głowicy ustawiłem raz, już nawet nie pamiętam dla jakiego obiektywu. Muszę się temu przyjrzeć.
Jan

Jan Zięba - fotografia panoramiczna
http://zieba.wroclaw.pl
rafalwojaczek
Gaduła

« Odpowiedz #2 : Październik 08, 2012, 12:46:54 »

...dokładnie nad tym samym się zastanawiałem w piątek, ale odpuściłem sobie analizę uznając, że mój sposób wyznaczania owego punktu jest po prostu przybliżony.
Czy podjąłeś próbę wyznaczenia prawidłowego środka dla wizjera na podstawie wyrysowanych przekątnych?

R.

zbigi
Gaduła

« Odpowiedz #3 : Październik 08, 2012, 14:41:27 »

Ja przed ustawieniem NPP starałem się wyznaczyć położenie płaszczyzny bazowania korpusu aparatu względem osi obrotu głowicy. Zawierzyłem danym opublikowanym w tabeli http://wiki.panotools.org/Entrance_Pupil_Database.
Niestety nie wszystkie korpusy są tam uwzględnione. Np. mój poprzedni Canon (500D) - tak, a obecny (550D) - nie. Nie ma też danych dla Canona 50D. Ale można te wartości pomierzyć suwmiarką. Dokładność będzie - wg mnie - wystarczająca.
« Ostatnia zmiana: Październik 08, 2012, 21:13:59 wysłane przez zbigi » Zapisane

Zbigniew Pilip
http://fotopano.pl
hub
Autopano Guru
Gaduła
*

« Odpowiedz #4 : Październik 11, 2012, 21:51:29 »

Testy wykazały, że mam przekoszoną Sigmę 10-20mm, tzn, o przesuniętej osi optycznej, w dodatku nie stabilnie, lecz koncentrycznie obracającym się przesunięciu podczas zmiany ogniskowej, a może także pryzmat 50D? Na testowanych aparatach 5D markII i 5D markIII, oraz na obiektywach seri L, wszystko jest OK.
Można zatem powrócić do testów punktu bez paralaksy przy użyciu wizjera, igły naklejonej na szybie i odległego słupa za oknem (lecz dla innych obiektywów, aniżeli moja zdecentrowana Sigma10-20). Wizjer będzie wystarczająco precyzyjny dla tej czynności.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2012, 21:57:31 wysłane przez hub » Zapisane

pest801a
Gaduła

« Odpowiedz #5 : Luty 03, 2017, 18:24:29 »

witam
Hubercie dzis sprawdzilem swoj slupek dla canona 8-15 i przesunelem go ok mm do osi statywu i wykonalem kolejny raz test na szpilce naklejonej na szybie skorygowalem ustawienie gornego ramienia z 102,5 do 106 bo przy takim dopiero ustawieniu szpilka wydaje sie byc poprawnie usytuowan wzgledem slupka oddalonego od szpilki o ok 10m kat obratu to -40;0+40    a moze powinienem ustawic to przy innym kacie? chce robic 6 foto do okola? jak tu uwzglednic ilosc zdjec jak bym chial robic 4 foto na 8mm to na jakim kacie powinna sie zgadzac ustawienie szpilki i slupka ?

Mariusz Kalinowski
www.mkpano.com
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.3 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC | Dilber MC Theme by HarzeM
Serwis należy do lookdigital.pl

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!