Panoforum - vr360.pl - Forum poświęcone zdjęciom panoramicznym
Aktualności: Jeli masz problem z rejestracją i nie wyświeltla Ci się numerek: zmień przeglądarkę.
Ze względu na ataki na forum, wprowadziłem drobną zmianę w sposobie rejestracji, musisz wystukać następujący adres:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Wrzesień 19, 2017, 23:41:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 [2]
  Drukuj  
Autor Wątek: jaki jest mój komputer  (Przeczytany 3831 razy)
husky83
Gaduła

« Odpowiedz #15 : Marzec 13, 2013, 09:17:15 »

Ja mam pytanie 'dla oszczędnych' ;-) Dyski SSD póki co są dosyć drogie.  Czy stosując dwa dyski HDD też uzyskamy jakieś przyspieszenie? Bez RAID, tylko odczyt z jednego dysku, a zapis na drugim. Oczywiście w teorii będzie przyspieszenie, ale czy ma ktoś możliwość przetestowania takiej konfiguracji?

http://polofoto.pl
Szukasz okazji na Allegro? Sprawdź http://multizakup.pl
zbigi
Gaduła

« Odpowiedz #16 : Marzec 13, 2013, 09:26:07 »

Wg mnie przyspieszenie nie będzie w ogóle zauważalne.
Są też dyski hybrydowe (z potężnym cache), one dają dość duże przyspieszenie, ale nie takie jak dysk SSD.
Sam nie używam anie tego ani tego. Też mnie hamuje cena...

Zbigniew Pilip
http://fotopano.pl
tomek
Gaduła

« Odpowiedz #17 : Marzec 13, 2013, 11:36:07 »

Ja mam pytanie 'dla oszczędnych' ;-) Dyski SSD póki co są dosyć drogie.  Czy stosując dwa dyski HDD też uzyskamy jakieś przyspieszenie? Bez RAID, tylko odczyt z jednego dysku, a zapis na drugim. Oczywiście w teorii będzie przyspieszenie, ale czy ma ktoś możliwość przetestowania takiej konfiguracji?

W tym wątku masz odpowiedź wystarczy przeczytać od początku................
Grzegorz
Gość
« Odpowiedz #18 : Marzec 13, 2013, 14:35:43 »

Czy stosując dwa dyski HDD też uzyskamy jakieś przyspieszenie? Bez RAID, tylko odczyt z jednego dysku, a zapis na drugim.

Dobry sposób to odczyt z jednego dysku i zapis na tym samym, a dysk drugi zdefiniowany jako pamięć podręczna programu do składania. Nie zamula tak kompa gdy braknie ramu (wiadomo nadal to nie jest to samo co by było przy większej ilości ramu, ale trudno mieć go np 128GB ).
tomek
Gaduła

« Odpowiedz #19 : Marzec 13, 2013, 14:54:24 »

w tym wątku juz jest poruszony temat i zrobione przeze mnie małe testy - wystarczy przeczytać od początku.

Nie zamula tak kompa gdy braknie ramu (wiadomo nadal to nie jest to samo co by było przy większej ilości ramu, ale trudno mieć go np 128GB ).

Najsłabsze ogniwo to zazwyczaj dyski twarde

mam 16 GB Ramu i tylko przy przetwarzaniu w PTGui mam ram wykorzystany w całości.

Wszędzie zużycie pamięci nie przekraczało 4 GB także pozostało jeszcze w zapasie 12 GB

Jedyny program który wykorzystuje pełną moc pamięci i procesora to Ptgui - potrafi zająć 15,5 GB ramu i 100 % procesora - panoramy 14000-7000 px skleja w 15-20 sekund.

Czyli po co 128 GB/ ramu? - ptgui pewnie wykorzysta ale lightroom nie.
Grzegorz
Gość
« Odpowiedz #20 : Marzec 14, 2013, 03:21:33 »

Jedyny program który wykorzystuje pełną moc pamięci i procesora to Ptgui - potrafi zająć 15,5 GB ramu i 100 % procesora - panoramy 14000-7000 px skleja w 15-20 sekund.

W Photoshopie też może braknąć. Ramu nigdy za wiele
W PTGui jest fajnie póki starcza ramu, jak zacznie brakować zwolni (normalne bo dysk zacznie mielić) i to dużo. Panoramka 14000-7000 to nie jest duży plik.

Czyli po co 128 GB/ ramu? - ptgui pewnie wykorzysta ale lightroom nie.

Po co LR (używam ACR, LR to zbędny program mając Photoshopa) miałby wykorzystywać tyle ramu? On pewnie ładuje na bieżąco po zdjęciu albo po kilka, zapisuje tif'a, wywala z pamięci i leci dalej, trzymanie całości w pamięci nie ma sensu. Znów mogą pomóc 2 dyski jeden odczyt drugi zapis.
husky83
Gaduła

« Odpowiedz #21 : Marzec 14, 2013, 06:21:23 »

Lightroom

odczyt z dysku 1 (zwykły)
 zapis dysk 2 zwykły

1,5 minuty! - w przypadku zapisu na tym samym dysku -  około 5 minut - także róźnica ogromna

Photomatix

odczyt z dysku 1 (zwykły)
 zapis dysk 2 zwykły

6 minut

Faktycznie, nie zauważyłem tego, mimo, że czytając właśnie Twojego posta nasunęło mi się to pytanie. W sumie brakuje odpowiedzi na pytanie zapisu na pojedynczym dysku w przypadku Photomatixa, ale podejrzewam, że też będzie jakaś różnica.

Dzięki za odpowiedź

Czyli w sumie na start wystarczyłyby dwa dyski HDD, a w przyszłości dopiero dokupić SSD. Przynajmniej w moim przypadku, gdy składam panoramy czysto hobbistycznie

http://polofoto.pl
Szukasz okazji na Allegro? Sprawdź http://multizakup.pl
tomek
Gaduła

« Odpowiedz #22 : Marzec 14, 2013, 08:47:14 »

W Photoshopie też może braknąć. Ramu nigdy za wiele
W PTGui jest fajnie póki starcza ramu, jak zacznie brakować zwolni (normalne bo dysk zacznie mielić) i to dużo. Panoramka 14000-7000 to nie jest duży plik.

zapewne jak w 100 innych programach RAM się przyda

ale pytanie brzmiało o zapis/odczyt na dwóch dyskach HDD - z czysto ekonomicznych przyczyn  co "husky83" potwierdził w zdaniu

Czyli w sumie na start wystarczyłyby dwa dyski HDD, a w przyszłości dopiero dokupić SSD. Przynajmniej w moim przypadku, gdy składam panoramy czysto hobbistycznie

Po co LR (używam ACR, LR to zbędny program mając Photoshopa) miałby wykorzystywać tyle ramu? On pewnie ładuje na bieżąco po zdjęciu albo po kilka, zapisuje tif'a, wywala z pamięci i leci dalej, trzymanie całości w pamięci nie ma sensu. Znów mogą pomóc 2 dyski jeden odczyt drugi zapis.

zrobiłem jakieś pare miesięcy temu test...........

widać że kolega nie czyta całego wątku tylko ostatnie 3-4 posty - przez to robi się bałagan i odbiega się od tematu

« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2013, 08:58:47 wysłane przez tomek » Zapisane
Grzegorz
Gość
« Odpowiedz #23 : Marzec 14, 2013, 21:08:19 »

ale pytanie brzmiało o zapis/odczyt na dwóch dyskach HDD - z czysto ekonomicznych przyczyn  co "husky83" potwierdził w zdaniu

Na to pytanie również odpowiedziałem 

zrobiłem jakieś pare miesięcy temu test...........

widać że kolega nie czyta całego wątku tylko ostatnie 3-4 posty - przez to robi się bałagan i odbiega się od tematu

Możliwe, jak zobaczyłem cyferki mogłem pominąć, dla mnie wystarczy wiadomość, że jest po prostu szybciej lub kilka razy szybciej (musi mieć Pan straszny nadmiar czasu żeby siedzieć przed PTGui ze stoperem). Jakiś w tym problem, że potwierdziłem to samo? Może najlepiej zamknijmy forum bo po co mamy bałaganić?
raulo
KRPano Guru
Gaduła
*

« Odpowiedz #24 : Marzec 15, 2013, 17:45:36 »

W porównaniu do Was przynajmniej jeśli chodzi o typowy hardware to nie mam demona prędkości. Niemniej jednak nigdy nie miałem żadnej zwiechy przez 3 lata, jak go mam ani nigdy nie załączała się klepsydra w moim przypadku (piłeczka).
Działa wyśmienicie i nie zamieniłbym go na żadnego peceta, ale nie chodzi o hardware a software.
W specyfikacji nie ma dysku SSD na system, ponieważ sam go sobie dołożyłem jako dodatkowy.
Oryginalny zostawiłem na dane 1T
Ekosystem jaki mam w domu w połączeniu z dwoma iPadami dwoma iPhone'ami i AppleTV jest wyśmienity w swoim działaniu i nie zamieniłbym go póki co przynajmniej na nic innego.

* Zrzut ekranu 2013-03-15 o 17.44.47.png (75.68 KB, 578x322 - wyświetlony 157 razy.)
« Ostatnia zmiana: Marzec 16, 2013, 12:37:15 wysłane przez raulo » Zapisane

Rafał Sobczak
www.fotosobczak.pl
gg: 1883533
mac412
Szeryf

« Odpowiedz #25 : Kwiecień 12, 2013, 12:10:27 »

Tak wygląda test mojego komputera zakupionego rok temu, aktualnie na moje potrzeby wystarczy Jedynie dysk do wymiany bo mi padł - mam jakiś zastępczy.

Uploaded with ImageShack.us
pest801a
Gaduła

« Odpowiedz #26 : Czerwiec 17, 2017, 16:16:05 »

witam Panowie
temat wiecznie powracajacy chyba nadszedl czas na mojego iMaca 27 cali late 2009 zrobilem mu po drodze upgrade do 32GB ram i ssd i wymiana grafiki na 1GB bo 512 sie rozleciala, dla wiekszosci jeszcze moje nerwy wytrzymuja ale najgorzej jest wlasnie przy exportach z LR do TIFa i PTGUi srednio na 27 tif potrzebuje ok 3min na zlozenie pano video 360 nie robilem  ale wideo zdarza sie i time lapsy tez
moje zapytanie co wybrac ? na czym wy teraz robicie ?

Płyta główna Gigabyte X99, QuadDDR4-2133, SATA Express, SATA3, RAID, ATX (GA-X99-UD4)

Procesor Intel i7 6900K, 3.2GHz, 20 MB, BOX
Chłodzenie CPU Thermalright Macho Rev. B
Pamięć Crucial Tactical, DDR4, 4x8GB, 3000MHz, CL15
Gigabyte GeForce GTX 1060 G1 6GB GDDR5

Thermaltake smart 850 modularny

SSD Samsung 850 EVO 250 GB 540 MB/sDysk SSD Plextor M8Pe(G) 512GB PCIe x3 (PX-512M8PeG)

Seagate Barracuda 3000 GB 7200 rpm 180MB/s

Monitor Eizo CS2420-BK + ColorNavigator

jak wam sie to widzi?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 17, 2017, 19:58:04 wysłane przez pest801a » Zapisane

Mariusz Kalinowski
www.mariuszkalinowski.com
Strony: 1 [2]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.3 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC | Dilber MC Theme by HarzeM
Serwis należy do lookdigital.pl

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!