Panoforum - vr360.pl - Forum poświęcone zdjęciom panoramicznym
Aktualności: Jeli masz problem z rejestracją i nie wyświeltla Ci się numerek: zmień przeglądarkę.
Ze względu na ataki na forum, wprowadziłem drobną zmianę w sposobie rejestracji, musisz wystukać następujący adres:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Listopad 18, 2017, 05:24:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: delikatne przeskoki na łączeniach składowych zdjęć  (Przeczytany 3523 razy)
fotoplastykon
Użytkownik
**

« : Październik 16, 2014, 13:40:50 »

Witam
Dlugo próbowałem rozwiązać swój problem, ale niestety nic nie udaje sie poprawić
dlatego chciałbym prosić bardzo o pomoc. Mianowicie chodzi o uskoki w łączonych zdjęciach.

Moj sprzet to: nikon d300, statyw - manfrotto 055xprob, głowica nodal ninja 3 mk2,
obiektyw samyang 8mm i tokina 12-24mm.

Z tabelki producenta ustawiam punkt nodalny,
poziomuje nogami statywu tak by oczko powietrza zarówno na statywie jak i głowicy było
niemal idealnie na srodku, a jednak ciagle nie udaje mi sie zniwelować problemu, nawet dodając
samemu punkty kontrolne. Dodam jeszcze, że probowałem składać w kolor autopano giga, oraz
PTGui, który składał nieco lepiej, ale zawsze z tym błędem, nawet gdy chciałem złożyć w minipanoramę
zaledwie dwa zdjęcia pojawiało się owo przesunięcie.
Wkleje może zdjęcia przykładowej panoramy wykonanej obiektywem 8mm, według tego wzoru
Recommended: (1.5x, 1.6x): 5 or 6 images, every 72° or 60° at -15° pitch, with double zenith shots at +60° pitch (opposed)
zrobiłem 6 zdjęc, i 2x nadir 60 stopni.

https://plus.google.com/photos/117793684179887381482/albums/6070775403295257233?authkey=CK6q59GEoZiiQA

bede wdzieczny za wszystkie sugestie

pozdrawiam

panomaster
Moderator Globalny
Gaduła

« Odpowiedz #1 : Październik 16, 2014, 14:07:11 »

Z tabelki producenta ustawiam punkt nodalny,

Ustaw go jeszcze raz. Tylko dla odmiany dobrze.

http://www.ai360.pl/nodal.jpg

Leszek Cuper
Wirtualne wycieczki
Panoramy 360
GG: 237322
rafalwojaczek
Gaduła

« Odpowiedz #2 : Październik 16, 2014, 14:11:48 »

Punkt nodalny ustawia się nie wg tabelki producenta, a wg praktyki... Ty masz ustawiony źle. Na forum znajdziesz kilka postów jak to wykonać.
Pochylenie obiektywu dało Ci jedynie piękne zdjęcia paska od aparatu. Skąd ten dziwny wzór?

PTGui i tak składa to całkiem przyzwoicie po wyrzuceniu kilku błędnych punktów i dodaniu kilku sensownych. Jeśli poćwiczysz pracę z tym programem, to nawet bez wykonania lepszych zdjęć złożysz tą panoramę.

Pozdrawiam,
R.

fotoplastykon
Użytkownik
**

« Odpowiedz #3 : Październik 16, 2014, 14:22:12 »

dziekuje za odpowiedzi, zaraz zabiaram sie do pracy, moze tym razem mi sie uda
pozdrawiam
fotoplastykon
Użytkownik
**

« Odpowiedz #4 : Październik 16, 2014, 14:28:45 »

wzór wziąłem z tej strony
http://www.vrwave.com/panoramic-lens-database/samyang/

panomaster
Moderator Globalny
Gaduła

« Odpowiedz #5 : Październik 16, 2014, 14:37:55 »

Tu jest jeszcze jeden kwiatek:

http://www.ai360.pl/nadir.jpg

Po pierwsze aparat jest za bardzo wysunięty do przodu - niemożliwe żeby na panoramie nie załapał się rotator.
Po drugie gdyby rotator się załapał miałbyś niezłą piłę - aparat nie jest w osi obrotu głowicy - jest wyraźnie przesunięty za bardzo w lewo.

Ślad rotatora na panoramie to wbrew pozorom rzecz pożyteczna. Dlaczego - pisał o tym Hubert w poście:  http://vr360.pl/panoforum/index.php?topic=2864 (szukać załączonego szkicu)

Leszek Cuper
Wirtualne wycieczki
Panoramy 360
fotoplastykon
Użytkownik
**

« Odpowiedz #6 : Październik 16, 2014, 14:57:39 »

dziękuje
juz przesunałem aparat w tyl, przesune jeszcze w prawo i bede próbował
fotoplastykon
Użytkownik
**

« Odpowiedz #7 : Październik 17, 2014, 18:08:05 »

jest pierwszy sukces, głowica na statywie składa się na okrągło
po dwóch dniach kombinowania, cos wolno mi to idzie.

http://www.speedyshare.com/VSfQW/DSC-1418-Panorama-out.mov

przesunięcia głownie pod sufitem jednak zostały, czy to że statyw,
składa się na okrągło może oznaczać, że ramie, które odchodzi od
rotatora jest dobrze wyregulowane? i czy w takim razie, musze
szukac dalej idealnego punktu na pozostałym remieniu?
..chcialem jeszcze znaznaczyć, że do powyższej panoramy wiele
punktów styku naniosłem samodzielnie, a także pousuwałem niektóre
punky w miejsach o duzym nagromadzeniu, gdyź PTGui zaznaczya mi
na ogól punkty w blisko siebie w duzej grupie.
panomaster
Moderator Globalny
Gaduła

« Odpowiedz #8 : Październik 17, 2014, 18:36:25 »

Przy wytyczaniu punktów kieruj się takimi zasadami:

1. wytyczaj punkty na całym obszarze zakładki
2. im większa odległość między punktami tym lepiej
3 zawsze sprawdzaj w jaki sposób automat wytyczył punkty - jeżeli są skupione, wywalasz większość z nich, zostawiasz te najbardziej od siebie oddalone i dodajesz nowe (pamiętając o zasadach wyżej)

Głowica wydaje się lepiej ustawiona, ale co poszło nie tak będziemy wiedzieli jak wystawisz zdjęcia składowe - najlepiej z plikiem .pts.

Leszek Cuper
Wirtualne wycieczki
Panoramy 360
fotoplastykon
Użytkownik
**

« Odpowiedz #9 : Październik 17, 2014, 19:25:43 »

własnie załączałem zdjęcia i plik pts
ale zrobiłem jeszcze jedną rzecz, mianowicie:
-wszedłem w opcje advanced, w których wczesniej raczej nic nie ustawiałem
 wręcz zapomniałem że są
-spojrzalem na zakladke 'optimizer' i tam w ustawieniach minimize lens distortion ustawiełem
 havy+lens shift - ponieważ tylko ten wybór dał wynik 'good'
-wyrenderowałem i wszystko jest idealnie - żadnych uskoków przesunięc:)))

jeszcze raz dziekuje za podpowiedzi, bo tez sie przydały
hub
Autopano Guru
Gaduła
*

« Odpowiedz #10 : Październik 18, 2014, 21:45:42 »

"Lens shift" jest ostatecznością, najczęściej potrzebną przy robieniu panoram z ręki, albo z monopodu, w ruchu. Nie należy się cieszyć, że dzięki temu udało Ci się złożyć poprawnie panoramę robioną głowicą ustawioną na statywie! Szukaj (dużego) błędu w konfiguracji. Sprawdź prostopadłość i równoległość szyn głowicy z osią optyczną obiektywu.
Sprawdź czy nic się nie kiwa.
Sprawdź ustawienie punktu bez paralaksy dla takich samych przesunięć kątowych PAN, jakie będziesz używał (fisheye posiadają punkt "nodalny" przesuwający się zależnie od kąta padania promieni).
Sprawdzianem, że wszystko jest OK, będzie połączenie panoramy w PTGui bez Twojej interwencji (bez dorzucania punktów, naciągania, itd).

panomaster
Moderator Globalny
Gaduła

« Odpowiedz #11 : Październik 19, 2014, 01:50:30 »

Hubert słusznie prawi...

Byłoby dobrze gdyby jednak zaznaczać pola wyboru które się rozumie. Zaznaczanie ich na sztukę po jakimś czasie doprowadzi do smutnej konstatacji: w 60% to działa a w 40 nie. I cholera wie dlaczego...

Na początek dobrze o nich zapomnieć bo jeśli w podstawowej wersji optymizera panorama nie wychodzi, to znaczy że coś robimy nie tak.

Leszek Cuper
Wirtualne wycieczki
Panoramy 360
zbigi
Gaduła

« Odpowiedz #12 : Październik 19, 2014, 18:55:06 »

...głowica na statywie składa się na okrągło...

http://www.speedyshare.com/VSfQW/DSC-1418-Panorama-out.mov
...

własnie załączałem zdjęcia i plik pts...

Wiem, że późno odpowiadam. Już kilka istotnych wskazówek otrzymałeś.

Obejrzałem Twojego MOV-a.

Złożenie tarczy rotatora głowicy jest OK, ale to nie znaczy, że masz dobrze ustawioną głowicę pod względem No Paralax Point.
Widać to po paralaksie występującej na drzwiach dwuskrzydłowych (lewe skrzydło), po uskokach na łączeniu części  dywanów, a także - co sam zauważyłeś - narożników ścian i sufitu. To wynik paralaksy, która ciągle jest obecna w Twoim zestawie.

Radzę Ci zgłębić istotę pararalaksy. Z tego wyniknie Ci sposób w jaki masz wyregulować swoją głowicę. Jak nie dasz rady sam wymyślić, to nawet na YouTube jest teraz dużo demonstracji i samouczków jak to zrobić. Skupianie się tylko na tym, aby prawidłowo złożyła się tarcza rotatora to nie jest metoda na osiągnięcie prawidłowych wyników, choć po właściwym ustawieniu głowicy te elementy będą składać się jak należy.

Tego ostatecznego wyniku, który Ci podobno wyszedł idealnie i do którego załączyć miałeś zdjęcia oraz plik pts, jakoś nie znalazłem w Twoich postach...
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2014, 20:54:11 wysłane przez zbigi » Zapisane

Zbigniew Pilip
http://fotopano.pl
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.3 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC | Dilber MC Theme by HarzeM
Serwis należy do lookdigital.pl

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!