Panoforum - vr360.pl - Forum poświęcone zdjęciom panoramicznym
Aktualności: Jeli masz problem z rejestracją i nie wyświeltla Ci się numerek: zmień przeglądarkę.
Ze względu na ataki na forum, wprowadziłem drobną zmianę w sposobie rejestracji, musisz wystukać następujący adres:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Luty 23, 2017, 17:11:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Najlepszy obiektyw ~15mm pod Canon  (Przeczytany 1593 razy)
ludwig
Gaduła

« : Marzec 14, 2016, 01:37:25 »

Witajcie,

Mam konkretne pytanie:

Jaki jest najlepszy obiektyw w okolicach 15mm do Canona (FF)
Mam tylko jedno kryterium - JAKOŚĆ!
Cena nie ma znaczenia.

Do tej pory robiłem 8mm i wiem że już więcej nie wycisnę z mojej sigmy, często jej jakość mi nie wystarcza, a i rozdzielczości przydało by się też więcej, do tego pierścień ostrości luzuje się i telepie (już raz był naprawiany).
Zastanawiam się nad przejściem na 8-15mm canona ale to jest zoom..., czuję że zamienił bym siekierkę na kijek - ale może Wy macie inne doświadczenia w tym temacie. Plusem było by jednak to że jakbym chciał to mógłbym zrobić szybką panoramę na 8 mm a jak bym potrzebował lepszej jakości to mógłbym użyć 15mm. Wydaje mi się że nawet przy 8 mm miałbym dużo lepszą jakość niż w przypadku Sigmy.
Kolejnym pretendentem jest nie produkowany już 15mm fisheye canona. Tu zupełnie nie wiem co o nim myśleć..., szkoda że nie ma następcy. Gdzieś coś wyczytałem że nie był najlepszy.

Z nie fisheye dysponuje obiektywem Canon 16-35 L II, ale jego jakość jest tragiczna..., a i na panoramę potrzebował bym już zbyt wielu zdjęć więc w grę do 15mm wchodzą chyba tylko fisheye.

Z góry dziękuję za wszelkie opinie!

Dariusz Lech
lucid dream design studio - agencja fotograficzno reklamowa
http://www.ldstudio.pl/
tomek
Gaduła

« Odpowiedz #1 : Marzec 14, 2016, 11:26:05 »

canon 8-15 będzie uniwersalnym obiektywem,
Plusem było by jednak to że jakbym chciał to mógłbym zrobić szybką panoramę na 8 mm a jak bym potrzebował lepszej jakości to mógłbym użyć 15mm.

dokładnie

mam ten obiektyw, robię nim zdjęcia na cropie

dodatkowo ma fajną opcję "przyblokowania" na 10mm - suwak który po zmianie połozenia blokuje zakres od 10mm - 15mm
ludwig
Gaduła

« Odpowiedz #2 : Marzec 14, 2016, 11:48:14 »

Dziękuje za odpowiedź,

uniwersalność to dobra cecha ale zazwyczaj pociąga za sobą spadek jakości - a tego bym nie chciał.
Z tego co do tej pory wyczytałem wygląda że jest również najlepszy jakościowo - ale trudno mi w to uwierzyć - szczególnie że jest lepszy od stałoogniskowych produkcji konkurencji.

Dariusz Lech
tomek
Gaduła

« Odpowiedz #3 : Marzec 14, 2016, 12:32:43 »

tutaj masz link do ciekawego porównania

http://michel.thoby.free.fr/Canon_8-15mm/8-15mm_review.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 14, 2016, 12:34:31 wysłane przez tomek » Zapisane
ludwig
Gaduła

« Odpowiedz #4 : Marzec 19, 2016, 18:45:57 »

Wszystko wskazuje na to że rzeczywiście canon 8-15mm jest najlepszy..., najostrzejszy i najbardziej uniwersalny zarazem - aż ciężko uwierzyć.
Tak czy inaczej już zakupiony - jak przyjedzie kurier to przetestuje i podzielę się wrażeniami.

Dariusz Lech
ludwig
Gaduła

« Odpowiedz #5 : Marzec 22, 2016, 11:55:54 »

Piszę dla tych co mają podobny dylemat do mnie.

Pierwsze wrażenia - Canon 8-15 genialny!
Przy 8 mm już na podglądzie aparatu widać ogromną różnicę między nim a Sigmą 8mm.
Canon jest dużo bardziej ostry, ma chyba lepsze powłoki bo zdjęcie bez obróbki wydaje się być bardziej nasycone i ma lepiej odwzorowane kolory, ponadto ma chyba inny sposób obrazowania niż Sigma przez co brzeg kadru nie jest tak skompresowany.
W Canonie można prawie czytać etykietę butelki stojącej na półce 2 metry ode mnie a w Sigmie nie widać nawet że są tam jakieś literki

Tak więc pomiędzy tymi dwoma szkłami i ogniskowej 8mm Sigma przegrywa z kretesem.

Dariusz Lech
tomek
Gaduła

« Odpowiedz #6 : Marzec 22, 2016, 13:44:16 »

bez obróbki wydaje się być bardziej nasycone i ma lepiej odwzorowane kolory,

dokładnie takie same miałem odczucia po przesiadce z Tokiny 10-17
pest801a
Gaduła

« Odpowiedz #7 : Czerwiec 26, 2016, 23:03:24 »

Mam  zenitara 16 , sigme 8mm i sigme 15 i nie moge sie doczekac dostawy czytajac wasze posty ciekawy jestem jak on sie ma do sigmy 15mm bo ta przewyzsza 8 jakoscia
Jak dla mnie kolory widzialem i mi sie podobaly zobaczymy bede mogl zrobic jakies male zestawienie

Mariusz Kalinowski
www.mkpano.com
pest801a
Gaduła

« Odpowiedz #8 : Luty 03, 2017, 15:17:58 »

Witam obiektyw doszedl i chcialem podzielic sie z wami opinnia z jego uzytkowania bede porownywal  go do sigmy 15mm bo ta ogniskowa mnie interesuje uzywam tylko 5Dmk2 czyli FF .
Wrazenia
-obiektyw wiekszy 2x ciezszy od sigmy 15mm
- zdejmowana oslona stwarzala mi pare razy problemy gdyz nie dokladnie ja zalozylem i nie zauwazylem a po wykonaniu foto na 15mm wchodzila rogiem w kadr
-zdazylo tez sie ze przypadkowo zmienilem ogniskowa na 14-13 mm
-caly czas mam problemy  z ustawieniem NP uzywam NN5 i wymiar 102.5 mm srednio sie sprawdza przy 6 foto , testowalem ustawienia od 101 do 105 i probowalem  sprawdzic w PTGUi nawjwiejsza odleglosc od wyznaczonych punktow kontrolnych . PTGUi za kazdym razem wyznacza inne punkty kontrolne  tej samej panoramy i ten sposob nie jest miarodajny . Uzywalem do tej pory sposobu z igla na szybie polecana przez Huberta ale metoda w tym przypadku sie nie sprawdza .sigma 15 mm odleglosc 76 mm jest idealna i nie mam zadnych problemowze skladaniem nawet w malych pomieszczeniach
-pozytywnie to chyba ostrosc na pierszym planie i ostrosc w ogole ale to jest bardzo zalezne od procesu obrobki

Czy ma ktos problemy z ustawieniem NP na 15mm?
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2017, 15:24:42 wysłane przez pest801a » Zapisane

Mariusz Kalinowski
www.mkpano.com
ludwig
Gaduła

« Odpowiedz #9 : Luty 11, 2017, 13:31:09 »

Ja robię tym obiektywem tylko na 10mm bo nie chce mi się składać panoram z więcej niż 4 zdjęć (3 na boki i jednego w górę)
Będę jeszcze testował ale wydaje mi się że mógłbym dojść nawet do 12 może 13 mm i wciąż robić z 4 zdjęć.

Wracając do Twoich pytań i problemów - pierwsze co zrobiłem to zakleiłem taśmą obiektyw na jednej ogniskowej - robię nim tylko panoramy i nie przeszkadzają mi względy estetyczne. To wyeliminowało przypadkowe zoomowanie:)
Rzeczywiście też mam lekki problem z punktem nodalnym ale jakoś sobie radzę (odrobina więcej pracy i uwagi podczas składania pano) Łącze panoramy w autopano i zauważyłem że przy tym samym ustawieniu punktu nodalnego raz skleja się lepiej a raz gorzej - w zależności od pomieszczenia. Przyzwyczaiłem się
Jedną rzeczą którą robię a która często pomagała mi w łączeniu to ograniczam kadr - autopano ma taką opcję oznaczenia kadru kołowego - czyli tylko tego fragmentu który ma brać pod uwagę. Po lekkim ucięciu (zmniejszenia promienia) program dużo lepiej sobie radził z poprawnym sklejaniem.

Też mam NN ale nie pamiętam już jaki model, jest dość stary. Ustawiam 10.5 - 10.6 dla 10mm.

Dariusz Lech
pest801a
Gaduła

« Odpowiedz #10 : Luty 11, 2017, 22:32:15 »

witam unikam 4 fotek bo na moim 5dmk2 wychodzi za mala rozdzielczosc 4 fotki to  (ok 8000 w PTGUi na dłuższym boku ) lub  6 foto do okola to (ok 15000 na dluzszym boku )  czas składania jak dla mnie jest ten zbliżony
mowisz o ustawiemiu 10.5 lub 10.6 cm dla ogniskowej 10mm ?

u mnie dla 106mm na gornym ramieniu  zgadza sie zasada dla szpilki ale chyba przy 103.5mm  wychodzi najmniej bledow w PTGUi .
Zlozyc sie da zawsze czy to z 102 czy 106 tylko troche jest to irytyjuce  i stalem sie wygodny bo z sigma 15 mm  czy nawet sigma 8mm skladalo sie perfekt za pierwszym razem bez dłubania w PS, pisze tylko ze to lekki dyskomfort a jak ktos zaplacil tyle za obiektyw to oczekuje wiecej.

wyprobuje ustawianie cropa  dzieki za info
« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2017, 08:46:19 wysłane przez pest801a » Zapisane

Mariusz Kalinowski
www.mkpano.com
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.3 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC | Dilber MC Theme by HarzeM
Serwis należy do lookdigital.pl

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!