Panoforum - vr360.pl - Forum poświęcone zdjęciom panoramicznym
Aktualności: Jeli masz problem z rejestracją i nie wyświeltla Ci się numerek: zmień przeglądarkę.
Ze względu na ataki na forum, wprowadziłem drobną zmianę w sposobie rejestracji, musisz wystukać następujący adres:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Czerwiec 24, 2017, 18:11:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: NN3 MKII - a może coś innego?  (Przeczytany 65 razy)
MAck
Początkujący
*

« : Czerwiec 08, 2017, 23:23:22 »

Cześć!

Dobrych parę lat temu zrobiłem trochę panoram sferycznych z pomocą panoheada domowej produkcji. Chciałbym wrócić do tego typu zdjęć. Dysponuję aparatem Canon 80D oraz obiektywem Peleng 8mm/3,5. Czasem też będę chciał zrobić zwykłe panoramy korzystając z obiektywów Canon 10-22, 18-55 oraz Zenitar 16mm/2,8, i inne nie przekraczające ogniskowej 50mm. Chciałbym kupić sobie lepszego panoheada, niż ten z którego korzystałem kiedyś. Panoramy będę robić amatorsko dla własnej satysfakcji.

Znajomy jedzie niedługo do Stanów i mógłby mi przywieźć Nodal Ninja 3 MKII. Nie mam rozeznania w aktualnej ofercie panoheadów. Czy warto brać NN3MKII? Czy może w tej/podobnej cenie można kupić lepsze rozwiązania do moich zastosowań i sprzętu, który posiadam? Czy ten panohead będzie odpowiednio stabilny dla sprzętu, który planuję z nim łączyć?

Biorąc pod uwagę, że mam statyw Manfrotto 055CXPRO3 wraz z głowicami 410 oraz 488RC2 to czy wystarczający byłby dla mnie najuboższy zestaw NN3MKII (149,95$) czy może warto brać jakiś droższy np. z rotatorem (199,95$) lub inny? Poniżej linki do obu zestawów. Czy powinienem coś jeszcze zamówić z ich sklepu czy to co jest w poniższych zestawach jest wystarczające by zacząć?

https://shop.nodalninja.com/collections/nn3-mkii/products/nn3-mkii-no-lower-rotator-f3118
https://shop.nodalninja.com/collections/nn3-mkii/products/nn3-mkii-starter-package-f3500
zbigi
Gaduła

« Odpowiedz #1 : Czerwiec 15, 2017, 16:00:23 »

Najpierw o głowicy kulowej. Twoja głowica 488RC2 jest lepsza do panoram niż 410.
Ale generalnie ostatnio w ogóle nie korzystam z głowicy kulowej, choć mam i przez lata korzystałem z zestawu z taką głowicą.
Głowica kulowa pozwala na wypoziomowanie zestawu, ale naprawdę nie ma to w większości sytuacji znaczenia, czy zrobiłeś to w trakcie fotografowania, czy nie. Programy do sklejania panoram mają funkcję obracania panoramy tak, by zawsze linie pionowe były pionowe, a poziome - poziome i to wystarczy. Przecież panoramy robi się też z tyczek z zamocowanym na końcu aparatem (np. tyczka wystawiona nad przepaść lub poza obrys wieży)  i mimo, że nie ma warunków do ustawienia jej pionowo lub poziomo wynikowa panorama jest zawsze taka jak trzeba (chyba, ze ktoś nie potrafi tego zrobić ).
W pewnych sytuacjach dobrze jest wypoziomować statyw, by obrót odbywał się w płaszczyźnie poziomej, bo np na panoramie wykonanej w górach trudno "złapać" jakąś linię dokładnie poziomą lub pionową.
Co do samej głowicy, to NN3 powinien wystarczyć. Eos 80D nie jest jakimś gigantycznie wielkim aparatem. Pewnie wystarczyłaby też zbliżona cenowo głowica Bushman Gobi, jak sięją kupi z rotatorem https://bushman-panoramic.com/homepage-products/gobi-panoramic-head.html.
Zalecam rotator, ten element wyposażenia wg mnie jest bardzo ważny (chyba, zę masz masęczasu na wykonywanie panoram obracając rotator ręcznie, a trzeba liczyć sięze znacznym spowolnieniem wykonywania zdjęć w ten sposób).
Obiektyw Peleng pozwala na zrobienie panoram przy użyciu 4 zdjęć dookoła + nadir, więc wystarczy rotator z czterema zatrzymaniami. Bushman oferuje też rotator z 10 zatrzymaniami.
Ja sam używam ostatnio głowicy Nodal Ninja R1 z pierścieniem mocującym do Sigmy 8 mm. Istnieje  też podobne mocowanie do Pelenga, np. tutaj można kupić (nie reklamujętego sklepu, nic o nim nie wiem!): https://www.bhphotovideo.com/c/product/882878-REG/Nodal_Ninja_u_r_pel8_c_R1_R10_Lens_Ring_for.html . Przy pomocy R1 zdjęcia robi się obiektywem odchylonym nieco ku górze (Sigma odchylona jest o 7,5°), myślę, zę przy Pelengu powinno być podobnie.
Mocowanie aparatu do głowicy za obiektyw jest w pewnym stopniu dyskusyjne, ale przy lekkich lustrzankach nie powinno sprawiać problemów. Niestety R1 z pierścieniem jest dosyć droga, ale często można kupić ją po okazyjnej cenie, bo wyprzedają ją ludzie którzy kupili ją z myślą o Google business View i zrazili się do tego projektu po zmianach dokonanych kilka lat temu. Nie spotkałem się jednak z używanym pierścieniem do Pelenga, To obecnie egzotyczny = niepolularny obiektyw.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2017, 16:11:34 wysłane przez zbigi » Zapisane

Zbigniew Pilip
http://fotopano.pl
Nidalf
Początkujący
*

« Odpowiedz #2 : Czerwiec 22, 2017, 14:22:57 »

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Potrzebuję porady doświadczonych kolegów. Planuję zakup głowicy nodal ninja, waham się między 4 a 6. Dokładnie to miedzy Nodal Ninja 4 R-D16 II i Nodal Ninja 6 Nadir ( z tego co wiem w tym zestawie jest rotator R 10 ). jeden i drugi model znalazłem w podobnej cenie. Niestety nie bardzo mogę w internecie dogrzebać się jakie są różnicę miedzy tymi 2 modelami (nie licząc rotatora i nadir adaptera w 6). Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś rady przy wyborze któregoś modelu.

Jestem mocno początkujący w tym temacie ale w planuję niebawem dość częste wykorzystywanie tej głowicy do robienia panoram (pod wirtualne wycieczki). Jeśli plany wypalą będę często i dużo robił zdjęć tą głowicą więc zależało by mi na wygodzie obsługi i jej wytrzymałości.

Sprzęt pozostały to statyw Manfrotto MK290XTA3-3W, aparat Nikon D90 (chwilowo, w niedalekiej przyszłości będzie wymieniony na coś nowszego zapewne) obiektyw samyang 8mm.

Będę wdzięczny za każdą radę i z góry dziękuję
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.3 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC | Dilber MC Theme by HarzeM
Serwis należy do lookdigital.pl

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!