Panoforum - vr360.pl - Forum poświęcone zdjęciom panoramicznym
Aktualności: Jeli masz problem z rejestracją i nie wyświeltla Ci się numerek: zmień przeglądarkę.
Ze względu na ataki na forum, wprowadziłem drobną zmianę w sposobie rejestracji, musisz wystukać następujący adres:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Listopad 18, 2017, 03:50:36

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Która lepsza, NN4 RD16 czy NN6 RD10  (Przeczytany 371 razy)
Nidalf
Początkujący
*

« : Czerwiec 28, 2017, 15:45:19 »

Witam. Pytałem o to jakiś czas temu w innym temacie ale chyba mój post nie został zauważony więc postanowiłem zamieścić nowy temat.

Pozwolę sobie przykleić tamten post żeby nie rozpisywać się jeszcze raz:

"Potrzebuję porady doświadczonych kolegów. Planuję zakup głowicy nodal ninja, waham się między 4 a 6. Dokładnie to miedzy Nodal Ninja 4 R-D16 II i Nodal Ninja 6 Nadir ( z tego co wiem w tym zestawie jest rotator R 10 ). jeden i drugi model znalazłem w podobnej cenie. Niestety nie bardzo mogę w internecie dogrzebać się jakie są różnicę miedzy tymi 2 modelami (nie licząc rotatora i nadir adaptera w 6). Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś rady przy wyborze któregoś modelu.

Jestem mocno początkujący w tym temacie ale w planuję niebawem dość częste wykorzystywanie tej głowicy do robienia panoram (pod wirtualne wycieczki). Jeśli plany wypalą będę często i dużo robił zdjęć tą głowicą więc zależało by mi na wygodzie obsługi i jej wytrzymałości.

Sprzęt pozostały to statyw Manfrotto MK290XTA3-3W, aparat Nikon D90 (chwilowo, w niedalekiej przyszłości będzie wymieniony na coś nowszego zapewne) obiektyw samyang 8mm.

Będę wdzięczny za każdą radę i z góry dziękuję "
panomaster
Moderator Globalny
Gaduła

« Odpowiedz #1 : Czerwiec 28, 2017, 23:48:49 »

Numer w nazwie głowicy oznaczał kiedyś jej wielkość - trójka była mniejsza od czwórki - ta zaś mniejsza od piątki. Wraz z rozwojem produktów może dzisiaj oznaczać po prostu kolejny model w którym wprowadzono istotne, z punktu widzenia producenta, usprawnienia. Oglądając zdjęcia 6 Nadir trudno powiedzieć cokolwiek o jej wielkości (być moża jest podobna do 4) ale to co ją wyróżnia to chyba to "wykręcenie" aparatu na zewnątrz w celu rejestracji nadiru bez konieczności pochylania statywu czy ustawienia kolumny w pozycji poziomej.

Przy D90 spokojnie wystarczy NN3 - NN4 jest większa i przez to solidniejsza - zakup warto więc rozważyć.

6 Nadir kojarzy mi się raczej z chwytem marketingowym niż praktycznym usprawnieniem. Wywinięcie  aparatu na zewnątrz (przy zachowaniu stałej pozycji pionowego ramienia) może sprawić, że aparat nie będzie aż tak na zewnątrz i w nadirze pojawi się część poziomego ramienia. Z fotografii nie do końca wynika w jaki sposób aparat na zewnątrz jest wywijany - przesuwanie pionowego ramienia raczej nie wchodzi w grę. Praktyczniejszy pod tym względem wydaje się Nadir Adapter, który przy obrocie aparatu na zewnątrz ustawia pionowe ramię bardziej na zewnątrz, ale gwarantuje jego powrót do pierwotnej pozycji. On też ma wadę bo to kolejny element w całym systemie - kolejne łącze, oś obrotu więc całość jest bardziej podatna na drgania, odkształcenia i zaczyna przypominać sprężynę.

Nie wiem czy w Polsce ktoś tego używa. Sam chętnie posłuchałbym killku praktycznych uwag na ten temat. Ale z drugiej strony, skoro zdecydowana większość używa klasycznych rozwiązań NN, to chyba nie ma się specjalnie czego bać.

Generalnie nie wydaje mi się żeby 6 Nadir był czymś lepszym od NN4.

Leszek Cuper
Wirtualne wycieczki
Panoramy 360
GG: 237322
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.3 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC | Dilber MC Theme by HarzeM
Serwis należy do lookdigital.pl

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!