Panoforum - vr360.pl - Forum poświęcone zdjęciom panoramicznym
Aktualności: Jeli masz problem z rejestracją i nie wyświeltla Ci się numerek: zmień przeglądarkę.
Ze względu na ataki na forum, wprowadziłem drobną zmianę w sposobie rejestracji, musisz wystukać następujący adres:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
Listopad 24, 2017, 17:37:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: [1]
  Drukuj  
Autor Wątek: Braketing a ustawienia czasu - czy na najciemniejszy czy najjaśniejszy punkt ?  (Przeczytany 517 razy)
bartek158
Początkujący
*

« : Lipiec 01, 2017, 10:04:03 »

Witam
Jak autopano działa jeśli chodzi o brakteting ? Czy ustawić czas tak aby zdjęcia były ok w najciemniejszym punkcie czy w najjaśniejszym ? Czy autopano samodzielnie rozpozna którą ekspozycję wybrać dla danego fragmentu panoramy czy można to trzeba to zrobić samodzielni ?
zbigi
Gaduła

« Odpowiedz #1 : Lipiec 01, 2017, 10:48:04 »

Autopano samo rozpoznaje stosy zbracketowanych zdjęć, o ile nie jest w nich usunięta informacja zawarta w metadanych (Exif).

Zbigniew Pilip
http://fotopano.pl
bartek158
Początkujący
*

« Odpowiedz #2 : Lipiec 01, 2017, 14:06:46 »

Chodzi mi o to czy mając np najciemniejszy fragment pomieszczenia autopano rozpozna że z 3 zdjęć powinno wybrać to "najjaśniejsze" ?
zbigi
Gaduła

« Odpowiedz #3 : Lipiec 08, 2017, 21:35:57 »

Odpowiem na Twoje ostatnie pytanie: nie, Autopano tego nie zrobi, bo nie tak działa  łączenie zbracketowanych zdjęć, że wybiera się najlepiej naświetlone zdjęcie.
Z tego co ja wiem, to proces jest bardziej złożony.
Każdy specjalizowany program próbuje wykorzystać maksymalną ilość informacji o szczegółach w pcieniach i w śiwatłąch i łącząć je zo sobą (np. poprzez tzw. fuzję) uzyskać obraz, w którym są zarówno czarne piksele jak i białe,
Autopano nie jest specjalizowanym programem do tego typu obróbki i łączy zbracketowane zdjęcia  "tak jak potrafi". Oznacza to  - przynajmniej wg mnie 0 że robi to nie najlepiej. Z mojego doświadczenia wynika, ze lepiej zbracketowane zdjęcia łączyć przez sklejeniem w panoramę za pomocą Autopano.
ja w toku swojej działalności używałem najpierw Enfuse ( interfejsem Enfuse GUI)  i łączyłem zdjęcia dokonując fuzji. Potem spróbowałem SNS HDR Lite i ten program (wersja Lite jest darmowa) używa również tone mappingu i robi to wg mnie bardzo dobrze. Próbowałem też Machinery HDR Effects (mam nadal licencję na ten program), które miało kiedyś problemy, ale teraz daje efekty zbliżone do SNS HDR., Najpier łączę zbracketowane zdjęcia składowe uzywając swoich ulubionych ustawień w SNS HDR Lite lub Machienr HDR Effects, a potem te zbracketowwane zdjęcia używam jako zdjęcia składowe do sklejenia panoramy w Autopano.
Efekty jakie osiągam możesz zobaczyć na mojej stronie http://fotopano.pl. W informacjach technicznych podaję, czy stosowałem fuzję ,czy tone mapping, czy też nie użyłem niczego z tych technik.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 09, 2017, 12:40:11 wysłane przez zbigi » Zapisane

Zbigniew Pilip
imp
Użytkownik
**

« Odpowiedz #4 : Lipiec 18, 2017, 14:54:55 »

Najpier łączę zbracketowane zdjęcia składowe uzywając swoich ulubionych ustawień w SNS HDR Lite lub Machienr HDR Effects, a potem te zbracketowwane zdjęcia używam jako zdjęcia składowe do sklejenia panoramy w Autopano.

Ale łączysz w Autopano już spłaszczone zdjęcia do 8bit jpg czy cały czas używasz 16bit, a dopiero ostatecznie spłaszczasz do jpg? Chodzi mi o to na jakim etapie obróbki, według Ciebie najlepiej jest zmapować do LDR?
zbigi
Gaduła

« Odpowiedz #5 : Lipiec 21, 2017, 10:19:23 »

Tak, ja łączę w Autopano już połączone, 8-bitowe ujęcia składowe.
Pewnie można przekształcić złożone w HDR zdjęcia w 8-bitowy LDR dopiero podczas renderowania panoramy.
Ja pracuje od początku wyłącznie na TIFF-ach 8-bitowych. Czy robię fuzję, czy tone mapping, to wynik zawsze ustawiam na 8-bitowy TIFF.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2017, 15:20:34 wysłane przez zbigi » Zapisane

Zbigniew Pilip
Strony: [1]
  Drukuj  

Skocz do:  

Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.3 | SMF © 2006-2007, Simple Machines LLC | Dilber MC Theme by HarzeM
Serwis należy do lookdigital.pl

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!