Największe zdjęcie w Polsce

Największe zdjęcie w Polsce

Rozdzielczość tego zdjęcia to 193 991 x 33 399 punktów , co daje wielkość około 6 Gigapixeli. Jej wydruk przy 300 dpi mógłby mieć wymiary 16 metrów długości oraz 2.8 metra wysokości.

Panorama została wykonana z dachu Hotelu Intercontinental, jednego z najwyższych budynków w centrum Warszawy. Z powodu dziesięciometrowej ściany stojącej na dachu ustawienie aparatu powyżej najwyższego punktu okazało się bardzo trudnym zadaniem. Musieliśmy skorzystać z 15 metrowego masztu na którym zamontowaliśmy zestaw głowicy z aparatem i obiektywem.

Aparat wraz z obiektywem 200 mm został zamontowany na sterowanej przy pomocy komputera głowicy Panogear. Kilkaset zdjęć zostało wykonaliśmy w czasie ponad dwóch godzin. Do ich łączenia wykorzystaliśmy najlepszy naszym zdaniem program tj. Autopano Giga 2, którego producentem jest, tak samo jak głowicy, francuska firm Kolor. Za wyświetlenie panoramy w trybie multiresolution odpowiada KRPano.

Łączenie trwało ponad 70 godzin. Obróbka tak przygotowanej panoramy zajeła nam ponad miesiąc. Jako podkład muzyczny wykorzystaliśmy utwór zespołu GOYA pt. Jak. Na panoramie można włączyć mapę pokazującą aktualne pole widzenia. Ciekawą funkcją jest również możliwość wygenerowania skrótu do aktualnie oglądanego miejsca. Umożliwia to jego wklejenie np. do maila i przesłanie innej osobie.

Zdjęcia do tej Gigapanoramy zostały wykonane w dniu 29 czerwca 2010 roku. Zapraszamy do spojrzenia na Warszawę z innej perspektywy: prawie 200 metrów powyżej ulic i chodników którymi się na zwykle przemieszczamy.

Zobacz Warszawę z bliska: http://www.warszawa360.pl/#/GigaWarszawa1/

Udostępnij artykuł