Jaki sprzęt jest potrzebny do kręcenia filmów sferycznych

Jaki sprzęt jest potrzebny do kręcenia filmów sferycznych

Firmy, zajmujące się wykonywaniem profesjonalnych filmów sferycznych, mają na wyposażeniu wiele zaawansowanego sprzętu. Taka praca wymaga bowiem precyzji oraz niejednokrotnie efektów specjalnych, których bez pomocy specjalistycznych urządzeń nie da się osiągnąć. Oczywiście musi to iść w parze z doświadczeniem oraz wiedzą operatorów, by efekty spełniały oczekiwania nie tylko przedsiębiorstw korzystających z takich usług, ale również licznych odbiorców. Jaką technologię wykorzystują więc pasjonaci fotografii, skoro oferują klientom tak spektakularne filmy 360?

Wieloobiektywowa kamera do nagrań sferycznych

Głównym elementem wyposażenia ekipy filmującej jest kamera sferyczna. Posiada ona uzupełniające się obiektywy z każdej strony, co pozwala na uzyskanie pełnego obrazu terenu jednocześnie. Właśnie w ten sposób można wykonać panoramy z możliwie najmniejszym załamaniem widocznym na zdjęciu.

Ta sama kwestia dotyczy nagrań – filmy VR 360 ukazują przestrzeń z każdej strony i coraz częściej umożliwiają użytkownikom zajrzenie do nawet najmniejszego zakątka. Nie wystarczy jednak mieć prostej kamerki i umiejętności montażu, by móc stworzyć coś wyjątkowego. Niezbędny jest sprzęt z najwyższej półki o nadzwyczajnych możliwościach, dzięki któremu produkcje wyróżnią się świetną rozdzielczością i użytecznością po zmontowaniu materiałów.

Co można zdziałać przy pomocy odpowiednich urządzeń?

Kamery sferyczne są na tyle multifunkcjonalnymi sprzętami, że dostępne są na rynku w kilku wariantach. Wszystko tak naprawdę zależy od przeznaczenia oraz budżetu, dlatego wielu producentów tworzy własne urządzenia, wprowadzając nowe technologie. Można zdecydować się na model z jedną kamerą, bądź wersję z kilkoma obiektywami, co daje większe możliwości. Im bardziej zaawansowany sprzęt, tym więcej ekipa może zdziałać – fotografie 360, filmy sferyczne, rzuty z powietrza i wiele innych. Pozwala to na wykonywanie filmów reklamowych czy profesjonalnych zdjęć panoramicznych, które od razu po nagraniu można wyświetlić na smartfonie, telewizorze, a nawet komputerze. Wszystko dzięki łączności bezprzewodowej i odpowiednim złączom, jakie znajdują się w niemal każdym modelu.

Kiedy chce się świadczyć profesjonalne usługi z zakresu kręcenia filmów 360, trzeba zadbać nie tylko o zaawansowaną wiedzę z zakresu fotografii, ale również profesjonalny sprzęt. Tylko w ten sposób uda się uzyskać różnorodne nagrania w wysokiej rozdzielczości. Po zakończeniu prac stanowią one bardzo cenny materiał reklamowy, którym można posłużyć się do promowania swojej marki na rynku.

Udostępnij artykuł